با درود به همراهان عزیز و گرامی

قبل از شروع بررسی در خصوص عکس مورد نظر باید قبل از هرچیز از آقای طحانی بابت حسن نظرشون و ارسال عکسشون جهت نقد تشکر و قدردانی کنم. 

قبل از شروع هر مبحثی بیایید نگاهی به عکس بیندازیم.

در نگاه اول با توجه به شرایط رنگبندی عکس , اجزا تشکیل دهنده و سهم هرکدام از آنه در عکس شاید بتوان عکس را به عنوان یک عکس مینیمال در نظر گرفت. سادگی و رنگبندی عکس بخوبی حفظ شده اما در خصوص عکس دو نکته نیاز به بهبود داره و به جذابیت عکس لطمه زدن.

اول از همه کوچک بودن بیش از حد درخت هست و جای نامناسبش در کادر. درسته که تقریبا در یک سوم سمت چپ عکس قرار گرفته اما در پایین کادر هست. هم نقطه طلایی رو از دست داده و هم اینکه در پایین قرار گرفتنش کوچکی اونرو بیشتر به نمایش گذاشته. بهتر بود عکاسی از فاصله نزدیکتری انجام می شد تا درخت به اندازه مناسبش در کادر دیده می شد و زیبایی عکس رو بیشتر می کرد.

موضوع دیگر عدم استفاده صحیح از خط اریب درون عکس هست ( در واقع قرار ندادن تپه در قسمت مناسب کادر). این خط میتوانست با قرار گرفتن در قطر کادر و امتداد یافتن از گوشه عکس تا درخت بخوبی چشم رو به سمت درخت هدایت کرده و زیبایی عکس  را دو چندان نماید. 

البته شاید بدلیل رعایت قانون نسبت یک به دو زمین و آسمان و خط افق عکاس چنین تصمیمی در خصوص کادربندی گرفته اما با کمی تغییر زاویه و نزدیکتر شدن به سوژه میتوانست هم قانون را رعایت کند و هم کادربندی خوبی را به نمایش بگذارد. گاهی شکستن قوانین در عکاسی میتواند نتایج به مراتب بهتری برای عکاس به ارمغان آورد.

بنا بر این نترسید و از زوایای مختلف عکاسی کنید و حالت های مختلف را امتحان کنید و هرگز به یک یا دو عکس راضی نشوید. 

سپاسگزارم از توجه شما به این نقد و همچنین سپاسگزارم از جناب خشایار طحانی عزیز که لطف کردن و عکسشون رو برای من ارسال کردن تا بتونم در سایت نمایش بدهم و نقد کنم. با آرزوی توفیق روزافزون برای شما.