با درود فراوان به شما همراهان عزیز سایت هنر عکاسی

با ما همراه باشید تا دومین عکس از عکسهای جناب آقای خشایار طحانی را به نقد و بررسی بنشینیم. قبل از طرح هر مطلبی عکس را با یکدیگر می بینیم.

با توجه به ژانر و موضوع عکس، از نظر فوکوس، کادربندی، ترکیب بندی، حالت سوژه و رنگ بندی عکس را مورد بررسی قرار می دهیم.

فوکوس :

وقتی صحبت از عکاسی چهره در میان باشد یکی از اصلی ترین مواردی که باید رعایت شود فوکوس خوب و دقیق و وضوح چهره سوژه است. فوکوس خوب و دقیق برروی چهره جدا از زیباتر شدن عکس به برقراری ارتباط بین مخاطب و سوژه کمک می کند باعث می گردد تا مخاطب به سمت سوژه جذب گردد. در واقع اگر چشم ها و چهره سوژه واضح باشند مخاطب یا بیننده عکس با سوژه ارتباط برقرار کرده و سوژه قابل درک خواهد بود. هرچند گاهی زیر پا گذاشتن قوانین می تواند عکس را زیبا تر کند اما می بایست بسیار با احتیاط عمل کرد. در این تصویر بخوبی چشمها و چهره در ناحیه فوکوس قرار گرفته و کاملا واضح می باشند و زیبایی تصویر را چند برابر میکنند.

کادر بندی :

یکی از مهمترین نکات در عکاسی از سوژه محل قرار گیری آن در کادر می باشد. عموما در عکاسی مستند با توجه به اهمیت بالای ثبت به موقع وقایع کادر کمی بازتر انتخاب می گردد تا بتوان در ادیت آنرا اصلاح کرد تا زمانی که عکاس به مهارت لازم جهت کادربندی بی نقص دست یابد. محل قرار گیری چهره سوژه جایی بین مرکز تصویر و نرسیده به نقطه طلایی و یا در کنار خطوط یک سوم است. بنا بر این به عقیده بنده عکاس می توانست در زمان ادیت کادربندی را اندکی بهبود ببخشد و به نقطه طلاسس نزدیکتر کند و چشم ها را در این نقطه قرار دهد.

ترکیبب بندی و رنگ بندی :

نحوه چیدمان عناصر تصویر در کنار یکدیگر را تحت عنوان ترکیب بندی می شناسیم. ترکیب بندی عکس بخوبی رعایت شده و از نظر رنگ بندی نیز سوژه بخوبی از محیط جدا شده است و محو بودن مناسب پس زمینه عکس به این امر کمک کرده است. 

حالت چهره  :

یک موضوع مهم در عکاسی از سوژه های زنده بخصوص انسانها حالت چهره آنهاست. در واقع ارتباط بین حالت چهره و همچنین حالت بدن و هماهنگی بین ایندو می تواند بدون نیاز به نوشتن پیام یا رد و بدل شدن کلامی حس و حال سوژه را به مخاطب منتقل نماید و باعث برقراری یک رابطه و درک عمیق بین سوژه و مخاطب گردد. در این تصویر سوژه تمام تلاش خود را کرده تا حجب و حیای خود را حفظ کند اما لبخندی بر لب دارد که نشان از رضایت از شرایطش دارد اگر چه در اون لحظه کاری سخت را انجام می دهد. یادمان باشد چشم ها هرگز دروغ نمی گویند.

بابت ایت ثبت خوب به جناب آقای طحانی تبریک گفته و موفقیتشان را آرزومندیم

با سپاس از توجه شما عزیزان