با سلام به شما همراهان عزیز

مدتهاست که در این فکر بودم تا اولین مطلب این صفحه از وب سایت را به چه عکس و مضمونی اختصاص دهم و در چه خصوصی اولین نقد عکس را بنویسم تا اینکه یک عکس زیبا از هنرمند عزیز آقای محسن کابلی را دیدم و خیلی زود این تصویر ذهن من را درگیر خود کرده و من را وادار به داستان سازی کرد و باعث شد تا خوب و دقیق به عکس نگاه کنم و لحظاتی من را درگیر خود کرد.
بنابراین تصمیم گرفتم تا اولین نقد عکس را به این عکس زیبا اختصاص داده و در مورد جنبه های مختلف آن مطالبی را بنویسم.
نخست بیایید با هم نگاهی به عکس داشته باشیم.
قبل از هر چیز بیایید از جنبه تکنیکال به عکس نگاه کنیم و در مورد آن صحبت نماییم.

کادر بندی و ترکیب بندی : قرار گرفتن پدر بر روی خط یک سوم سمت راست و  قرار گرفتن سر و پاهای او برروی نقاط طلایی و همچنین قرار گرفتن سر کودک در قسمت میانی کادر و پاهای او بر روی نقطه طلایی دیگر در سمت چپ عکس یک مثلث را تشکیل داده است. این ترکیب بندی و کادر بندی باعث شده تا رابطه هردو در عکس خودش را بخوبی به رخ بیننده بکشد و ذهن اورا به سمت یک رابطه قوی و پایدار متوجه نماید. همچنین حضور گربه سفید در قسمت پایین عکس که در آرامش تمام بخواب رفته است بر آرامش فضا و رابطه پر مهر این دو تاکید بیشتری کرده و باعث می گردد ناخودآگاه نگاه بیننده دوباره به سمت سوژه های اصلی بازگردد.
امتداد خط دید : چنانچه مطالب آموزشی قبلی ما را دنبال کرده باشید در مورد خط دید و اهمیت آن صحبت کردیم. به چشم های پدر و دختر نگاه کنید. هردو خط دید چشم های آنها نگاه ما را معطوف به سوژه مقابل می کند و اجازه می دهد بیش از پیش به عمق رابطه آنها پی ببریم. قرار گرفتن این خط دید در امتداد قطر کادر عکس و امتداد آن تا گربه گوشه پایین کادر، نظمی خاص به عکس بخشیده و از پراکندگی نگاه بخوبی جلوگیری میکند و اجازه می دهد تا نگاه بیننده در مسیری خاص در عکس حرکت کند.

هارمونی اجزا با موضوع : نشسته بودن پدر با پاهای معلول و پاهای مصنوعی او که به شکل ایستاده در  طاقچه قرار دارد و خوابیدن دختر کوچک برروی تخت و لبخندی که هردو بر لب  دارند بار دراماتیک عکس را بالا برده و غمهای موجود را بخوبی پنهان نموده  است. در کنار همه این عوامل هارمونی خوب رنگ ها و نور تصویر و همچنین نظم و هارمونی موجود بین سوژه های موجود در عکس و هم راستا بودن آنها با یکدیگر بخوبی جذابیت عکس را افزایش داده و اجازه می دهد تا بخوبی با عکس ارتباط برقرار کنید و هارمونی بین چیدمان اجزا، رنگها، نور و راستای اشیا و خط دید سوژه ها و همچنین همخوانی همه این عوامل با موضوع عکس  آرامشی را برای بیننده به ارمغان می آورد و بهمین دلیل هیچگونه آشفتگی در عکس شما را آزار نخواهد داد.
از نقطه نظر روایت داستان عکس، هنرمند بخوبی ذهن شما را درگیر داستان مورد نظر خود میکند. هارمونی بین اجزا بقدری خوب و منسجم می باشد و ارتباط بین سوژه های موجود آنقدر خوب برقرار شده که ناخودآگاه ذهن شما را وادار به ساختن داستان کرده و اجازه میدهد تا چشم شما در عکس حرکت کند و آرام آرام ذهن شما داستان عکس را می سازد. بخش شاد داستان عکس بخوبی حقیقت غم انگیز موجود را پوشانده اما پنهان نکرده است و ناخودآگاه شما متوجه این موضوع خواهید شد که پدر همچون دختر نمی تواند آزاد باشد اما با این وجود هردو از لحظه هایشان نهایت استفاده را می برند.

از هنرمند عزیز آقای محسن کابلی به جهت به اشتراک گذاری عکس کمال تشکر را مینمایم و امید وارم نقد کوتاه اینجانب با توجه به رویکرد آموزشی سایت توانسته باشد حق مطلب را ادا نماید.

با سپاس از همراهی شما