با دروود فراوان به همراهان گرامی

یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در عکاسی رفلکتورها هستند. وظیفه رفلکتورها اصولا بازتاباندن نور در زاویه دلخواه و یا تغییر رنگ و یا ماهیت و شدت نور می باشد. عموما از آنها برای نرم تر کردن نور استفاده میشود و یا به عنوان نور پر کننده نیز بکار میروند. انواع مختلفی از رفلکتورها با توجه به محل عکاسی و شرایط نوری مورد استفاده قرار می گیرند. 

یکی از انواع آنها مدل چتری می باشد که عموما در استدیو های عکاسی استفاده میشود. این رفلکتورها برای نرم کردن نور بکار میروند و عموما در سه رنگ طلایی و نقره ای و یا سفید شیری یا مات وجود دارند. شکل آنها شبیه چتر بوده و برروی فلاش های استودیویی بسته می شوند. این رفلکتورها نور مستقیم فلاش را بازتابانده و نرم تر یا درخشانتر می کنند و یا در مواردی که رفلکتور نقره ای یا طلایی باشد نور را گرمتر یا سردتر می کنند. در جلوی بعضی از این رفلکتورها می توان یک دیفیوزر نیز نصب کرد تا نور را نرمتر و منظم تر کند.

این رفلکتورها مخصوص استودیو بوده و برروی فلشهای استودیویی نصب میگردند.

اما تصور کنید که در ساعاتی غیر از نور طلایی در حال عکاسی هستید و یا نیاز به نرم تر کردن نور طلایی یا از بین بردن سایه ها دارید و یا می خواهید در خانه عکاسی کنید و تجهیزات نورپردازی خاصی همراهتان نیست. در این موارد دسته دیگری از رفلکتورها به کمک شما می آیند که در اندازه ها و شکل های مختلف تولید می شوند و براحتی قابل حمل هستند و در حالتهای مختلف قابل استفاده بوده و یا میتوان آنها را برروی سه پایه قرار داد.

عموما این رفلکتورها چند لایه بوده و هر لایه رنگ و کاربرد مخصوص به خود را دارد و میتوان براحتی از لایه ای به لایه دیگر تغییر وضعیت داد تا نور مورد نظر خود را ایجاد کنیم. حتی این رفلکتورها در رنگها و شکلهای متنوعی جهت ایجاد نور دلخواه ساخته می شوند. رنگهایی مثل آبی، سبز و طلایی و مشکی بسیار معمول هستند و در کنار آنها رنگهایی مثل سفید یا شیری رنگ نیز پر کاربرد ترین رفلکتورها می باشند.

همانگونه که در تصویر بالا میبینید این رفلکتورها بسیار قابل انعطاف بوده و میتوان آنها را جمع کرده و راحت بسته بندی نیز کرد. این رفلکتورها می توانند تخت، یو شکل و یا حتی دارای حفره در وسطشان باشند ( این حفره ها تعبیه میشوند تا بتوان در راستای نور بازتابیده شده عکاسی کرد ). اینکه عکاس از چه زاویه یا با چه هدفی چه نوری را بازتاب دهد کاملا به شرایط نوری محیط عکاسی مرتبط بوده و حتی با توجه به هدف عکس می تواند متفاوت باشد. از رفلکتور ها می توان برای پر کردن سایه ها یا نرمتر کردن نور و یا حتی در نقش دیفیوزر جهت پخش کردن نور استفاده کنید.

هر رفلکتور در هر رنگ و یا جنسی اثر نوری منحصر بفرد خود را دارد و شما می توانید از این اثرات برای زیبا تر کردن کار خود استفاده کنید.

حتی رفلکتورهای مشکی نیز موثر هستند و جهت کاهش بازتابش نور از آنها استفاده میگردد. در دو تصویر بالا اثر نور هر رفلکتور را مشاهده می نمایید.

همانگونه که در عکسها مشاهده می کنید این دسته از رفلکتورها جهت عکاسی از اشیا و یا نفرات کاربرد دارند و می توان به شکل های مختلفی از آنها کمک گرفت. اما نگران قیمت نباشید. اگرچه قیمت آنها ارزانتر از مدلهای حرفه ای هست اما شاید برای شروع کار و تمرین عکاسی هزینه بالایی به نظر برسد. پس چه باید کرد ؟ 

خبر خوب این است که هر صفحه ای که بازتابنده نور باشد یک رفلکتور بوده و می تواند نیاز شما را برآوردن کند. یک پارچه سفید یا طلایی یا برنگ دلخواه و یا کاغذهای سفید همگی میتوانند مثل یک رفلکتور عمل کرده و نیاز شما را برآورده کنند. 

در استفاده از بازتابنده ها یا همان رفلکتورهای معمولی به یک نقطه دقت نمایید که اگر نورهای نرم و خوب و یکدستی برروی سوژه میخواهید عموما و در اکثر موارد می بایست اندازه رفلکتور از سوژه بزرگ تر باشد، بخصوص در مواردی که بخواهیم سایه های نرم و با بافت مناسب داشته باشیم.

امیدوارم این مبحث مورد توجه شما همراهان گرامی قرار گرفته باشد.

با سپاس