با سلام به همراهان گرامی و عزیز.

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که باید چگونه برای روز عکاسی آماده شد ؟

جواب بنظر آسان هست. باطری های دوربین و فلش و ریموت کنترل را شارژ میکنیم وسایلمان را می بندیم و میخوابیم و تمام. در یک لحظه هم به یاد کارت حافظه می افتید و دو سه کارت حافظه برداشته و با خیال راحت می خوابیم. اما این فقط بخش کوچکی از آماده شدن هست و با این روش قطعا کارتان خوب پیش نخواهد رفت.

پس واقعا برای آماده شدن صحیح چه باید کرد ؟؟!!!؟؟ خب در ادامه به شما خواهیم گفت که برای عکاسی چگونه باید آماده شد. راه هایی که تا این لحظه گفته شدند همگی راه های اولیه هستند و تاثیر زیادی در عکس نهایی خواهند داشت.

1- محل عکاسی را بشناسید : سعی کنید در روز قبل از عکاسی از محل یازدید کنید و ساعات نور طلایی و وضعیت آب و هوا یا زوایای مناسب عکاسی را بشناسید و ترجیحا وسیله ای نیز نبرید. فقط مشاهده و یادداشت برداری کنید. اما در صورتی که فرصت کافی ندارید قبل از سفر زمانهای طلوع و غروب خورشید و آب و هوای منطقه و جغرافیای آن را شناسایی کنید تا غافلگیر نشوید.

2- با برنامه عکاسی کنید : از قبل بدانید هدف اصلی شما چه مدل عکاسی هست. اینکه بخواهید عکاسی پرتره انجام دهید یا ورزشی و یا حیات وحش تعیین کننده تجهیزات شما و تنظیمات دوربین شماست. حتی میتوانید با یک جستجوی ساده تنظیمات مناسب را بیابید و در روز عکاسی با تنظیمات دوربین و حداقل تجهیزات مناسب در محل خواهید بود و هیچ چیز را از دست نخواهید داد. برای مثال اگر برای عکاسی از مسابقات اتوموبیلرانی میروید به یک لنز تله قوی و یک لنز واید و سه پایه نیاز خواهید داشت و به احتمال زیاد فلاش و متعلقات آنرا نیاز نخواهید داشت ، و همچنین باید تنظیمات دوربین را به گونه ای تغییر دهید که دوربینتان در حالت عکاسی سریع و با سرعت بالا باشد. در این حالت شما نهایتا کمی تنظیمات را تغییر خواهید داد.

3- تجهیزات همیشگی : برای عکاسی همواره سعی کنید این اقلام را بهمراه داشته باشید، 

الف : سه پایه مناسب با وزن دوربین و کار شما.

ب : ریموت کنترل.

ج : لنز مناسب ژانری که میخواهید عکاسی کنید.

د : باطری و حافظه اضافی.

ه : فیلتر UV  و polaraizer ( بخصوص برای عکاسی ماکرو و یا سطوح آب ).

4- تجهیزات اضافی : سعی کنید لوازم اضافی بهمراه نداشته باشید چون تنها شمارا خسته و بی حوصله خواهند کرد. در نهایت یک کوله پشتی و زیرانداز کافیست.

امیدوارم این مطلب مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

با سپاس