با سلام به همراهان عزیز.

سه پایه ها در عکاسی یکی از الزامات و تجهیزات مورد نیاز برای هر عکاس می باشد و جهت ثبت تصاویر با کیفیت در شب و حتی در روز به آن نیاز خواهید داشت. اینکه چه سه پایه ای برای شما مناسب است بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد که یکی یکی به آنها می پردازیم.

1- وزن : اینکه وزن سه پایه چقدر باشد موضوع مهمیست زیرا در اکثر مواقع بخصوص در طبیعت شما آنرا حمل خواهید کرد. اگر فقط در استودیو از آن استفاده میکنید مسئله وزن چندان مطرح نخواهد بود زیرا عموما محل آن ثابت بوده و نیاز به تغییر دایمی ندارد. بنابراین سه پایه های فولادی شاید بهترین گزینه باشند چون استحکام بالایی داشته و قیمت آنها ارزانتر می باشد. اما چنانچه در طبیعت گردش میکنید بهتر است از سه پایه های از جنس کربن و یا آلومینیوم و یا تیتانیوم استفاده کنید که وزن کمتری داشته و سبکتر هستند اما قیمت بالاتری باید بپردازید. 

2- امکانات : شاید بپرسید امکانات همراه یک سه پایه چه چیزهایی میتواند باشد. خب پاسخ اینجاست که این امکانات متعدد می باشند و بسیار هم کاربردی خواهند بود. میزان باز شدن عمودی پایه ها، میزان باز شدن طولی پایه ها از یکدیگر، زاویه قرار گیری پایه ها و متعدد بودن این زاویه ها، میزان ارتفاع میله مرکزی سه پایه، تنها عمودی قرار گرفتن و یا زاویه پذیر بودن میله مرکزی نگهدارنده دوربین، محل قرار گیری وزنه یا کیف سه پایه، جنس نوک پایه های سه پایه. همگی امکانات متفاوت سه پایه ها میباشند که تعیین کننده قیمت نیز هستند. فرض کنید در دره های تنگ میخواهید عکاسی کنید که امکان قرار گرفتن پایه های سه پایه بصورت عمودی امکان پذیر نمیباشد، پس لازم هست که پایه ها در زاویه های متفاوت قرار بگیرند تا بتوان دوربین را ثابت نگه داشت و یا میخواهید از فواصل نزدیک زمین عکاسی کنید و در این حالت نیازمند سه پایه ای میباشید که پایه های آن از حالت عمودی تا حدود نود درجه توانایی چرخش و باز شدن داشته باشند و یا دوربین را در حالت های محتلف بچرخانید که در این حالت باید سه پایه ای بگیرید که میله مرکزی آن قابلیت تغییر زاویه داشته باشد. یا زمانی که میخواهید از تراز بودن دوربین مطمِن شوید و در این حالت تراز سه پایه به دادتان خواهد رسید. البته ناگفته نماند که یک سر از تجهیزات را میتوان به سه پایه چسباند یا اضافه کرد مثل نشانگر تراز. اگر سرعت باز و بسته کردن تجهیزات برای شما اهمیت دارد دقت کنید که سه پایه ای تهیه کنید که قفل پایه های آن اهرمی باشند نه از مدل پیچشی.

3- وزن قابل تحمل : هر سه پایه ای بر اساس فیزیک و وزن آن توانایی حمل وزن محدودی دارد و باید به آن توجه نمود و عدم رعایت این موضوع میتواند به تجهیزات آسیب برساند. مثلا حداکثر وزن دوربین و لنز شما به همراه فلاش به 6 کیلوگرم میرسد. در این حالت امکان استفاده از سه پایه ای برای حداکثر وزن 4 کیلوگرم را نخواهید داشت، هرچند می توان با تمهیداتی این اثر را خنثی کرد اما ریسک بالایی خواهد داشت.

4- اندازه و نوع دوربین : اینکه از چه سایز دوربینی استفاده می کنید نکته بسیار تعیین کننده ای می باشد. جهت استفاده از دوربینهای جیبی و یا کامپکت و یا تلفن همراه نیاز به سه پایه های بزرگ نخواهید داشت. یا اگر از دوربین فیلمبرداری استفاده میکنید و یا از دوربین عکاسی جهت فیلمبرداری استفاده می کنید به چرخ دار بودن و یا نبودن آن نیز توجه کنید.

این چهار فاکتور در انتخاب سه پایه مناسب بسیار مهم میباشند. بهترین کار این است که با کمی آینده نگری نیازهای عکاسی خود را بشناسیم و لیست کنیم و سپس بر اساس آن اقدام به خرید سه پایه مناسب نماییم. همچنین در استفاده از سه پایه باید به مواردی توجه نماییم.

اول از همه اینکه توجه کنیم وقتی ارتفاع را بالا می بریم مرکز ثقل بالاتر می رود و باید توجه داشت که یک باد شدید و یا وارد شدن نیروی کم به بالای سه پایه میتواند باعث سقوط تجهیزات گردد، پس لازم است که پایه ها را محکم کنید و یا از کیسه شن و یا خاک جهت اضافه کردن وزن به پایه ها استفاده کنید. در صورت وارد کردن پایه ها در زمین و یا قرار دادن آن در سواحل و یا مکانهای پر از خاک و شن قبل از بستن پایه ها حتما آنها را تمیز کنید.

چنانچه از لنزهای تله یا زوم استفاده میکنید که محل قرار گیری سه پایه روی آنها تعبیه نشده جهت تعادل وزن در حالت زوم بهتر هست که یکی از پایه های سه پایه در راستا و در جهت لنز قرار بگیرد تا از سقوط رو به جلوی دوربین جلوگیری کند و یا اگر امکان آن نیست پایه های دیگر را سنگینتر کنید تا در اثر وزن لنز و تغییر مرکز ثقل دوربین رو به جلو سقوط نکند.

چنانچه از لنزهای بزرگ استفاده میکنید که امکان اتصال سه پایه به آنها وجود دارد حتما سه پایه را به لنز متصل کنید چون وزن لنز بمرور میتواند فشار زیادی به بدنه دوربین بیاورد و به مرور در استفاده های طولانی در بدنه دوربین و محل قرار گیری لنز انحراف زاویه ایحاد نماید. هرچند یک سری از دوربینهای حرفه ای بدنه آلیاژی دارند و بسیار محکم می باشند اما بمرور روی آنها تاثیر خواهد گذاشت.

امیدوارم که نکته های مطرح شده برای شما عزیزان کاربردی باشند و در انتخاب سه پایه مناسب و استفاده صحیح از آن به شما عزیزان کمک نماید.

#سه_پایه

#threepod